O szkole

Grafika prezentująca budynek I LO autorstwa naszej absolwentki Aleksandry Łojowskiej

Z przeszłości „Ogólniaka”

„Przeszłość – to dziś, tylko cokolwiek dalej”
C.K. Norwid

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu znajduje się na ul. Armii Krajowej nr 7 już od 77 lat. Od 1914 r. do dziś jest jednym z najważniejszych budynków w Brzegu. Mury szkoły opuściło tysiące absolwentów, którzy są obecnie cenionymi specjalistami w różnych dziedzinach nauki, kultury, gospodarki, polityki. Warto więc przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca.

W XIX w. przy ul. Armii Krajowej (dawniej ul. Kolejowa) znajdował się wolny od zabudowy plac, który określano mianem „Plac pod Złocistym Słońcem”. Wykorzystując projekt berlińskiego architekta Thaeslera, w latach 1912-1914 wybudowano gmach gimnazjum miejskiego i sąsiadującej z nim szkoły ludowej wyższego stopnia. W tym czasie powstał budynek główny, sala gimnastyczna i obiekt mieszkalno-gospodarczy. Gimnazjum otwarto 01.10.1914 r., dyrektorem szkoły był Otto Umbreit. W czasie I wojny światowej szkoła została zamknięta, ponieważ był tam szpital wojskowy. W 1925 r. przekształcono gimnazjum w tzw. liceum wyższe, a w 1929 r. odbył się pierwszy egzamin dojrzałości. Była to szkoła koedukacyjna. W 1935 r. powstała w liceum Wyższa Szkoła dla Dziewcząt z nauką gospodarstwa domowego. Dyrektorem był dr Emde. Egzamin maturalny przeprowadzono w 1938 r. W 1944 r. cześć szkoły zamieniono w szpital wojskowy. Do 1945 r. w budynku mieściły się dwie szkoły średnie. W części obiektu od strony ul. Armii Krajowej 7 (dawniej ul. J. Marchlewskiego ) prowadziła działalność państwowa koedukacyjna szkoła średnia, a od ul. Jana Pawła II znajdowało się liceum miejskie.

Wykładano głównie matematykę, nauki przyrodnicze, języki nowożytne i rysunek. W liceum miejskim program nauczania poszerzony był o przedmioty przygotowujące do zawodu. W obu szkołach młodzież zdawała tzw. mała maturę.   Na mocy zarządzenia Ministerstwa Oświaty z dnia 29.06.1945 r. otworzono 01.09.1945 r. koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Brzegu. Organizacje szkoły powierzono mgr Józefowi Kaczkowskiemu. Pomagał mu Feliks Guzik - nauczyciel z gimnazjum.

Decyzją pełnomocnika Wydziału Oświaty RP na Okręg Dolnego Śląska z dnia 04.09.1945 r. rozpoczęła działalność jedyna szkoła ponadpodstawowa, którą było Państwowe Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych w Brzegu. Szkoła dzieliła pomieszczenia z liceum młodzieżowym i była utrzymywana z subwencji państwowych i comiesięcznych opłat uczniów. Dnia 10.11.1945 r. oddano dla uczniów internat. W dniu 15.03.1947 r. w gimnazjum przeprowadzono wykłady z inicjatywy Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. Do czerwca 1950 r. szkołą kierowało dwóch dyrektorów – mgr Ludmiła Danielewicz i mgr Franciszek Głuszek. Do 1966 r. za Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących odpowiadał mgr Wilhelm Wrzeciono, będący jednocześnie dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu.

Dnia 19.04.1972 r. brzeskie Liceum Ogólnokształcącemu otrzymało imię Bolesława Chrobrego. Decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Brzegu z dnia 06.11.1972 r. nadano szkole sztandar. Dyrektorem szkoły została mgr Danuta Wąsacz, która pełniła te funkcje do 1990 r. W tym czasie w budynku liceum istniało także Studium Nauczania Początkowego (nazywane Studium Nauczycielskim). W latach 1990-2007 placówką szkolną kierował mgr Leon Serkies. W latach 2007-2017 dyrektorem była mgr Małgorzata Dyminczuk. Od 1 września 2017 roku funkcję dyrektora sprawuje mgr Katarzyna Grochowska.

Autorzy: mgr Jadwiga Paszkowska, mgr Zofia Wirga-Kołecka