I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Opolski Festiwal Nauki

Dnia 5 czerwca 2019 r. uczniowie klas drugich (fakultet z  biologii) wzięli udział w zajęciach na Wydziale Biotechnologii w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki. Głównym celem organizowania festiwalu jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród mieszkańców Opola, Opolszczyzny i innych województw. Przedstawiciele opolskich jednostek naukowych, kulturalnych, muzealnych i edukacyjnych prezentują swoje osiągnięcia naukowe i techniczne.

Spośród bogatej oferty programu festiwalu nasi licealiści wybrali trzy wydarzenia:

Tytuł wydarzenia

Mikroorganizmy w życiu człowieka

Opis imprezy

W trakcie pokazu uczestnicy poznają metody izolacji mikroorganizmów z wybranych środowisk (powietrze, żywność, ręce, telefon komórkowy itp.), zobaczą jak rosną i wyglądają wyhodowane bakterie czy grzyby. Poznają znaczenie drobnoustrojów i ich praktyczne wykorzystanie m.in. w przemyśle spożywczym.

Tytuł wydarzenia

Co sprawia, że rośliny chorują?

Opis imprezy

Pokaz z elementami wykładu; pokaz i obserwacja przykładowych chorób roślin oraz grzybów chorobotwórczych dla roślin; prezentacja laboratoryjna – kultury grzybów, preparaty mikroskopowe do samodzielnego wykonania przez uczestników spotkania. nimi.

Tytuł wydarzenia

Kleszcze - czym są i jak się przed nimi bronić

Opis imprezy

Działanie polegać będzie na prezentacji multimedialnej połączonej z oglądaniem pod mikroskopem kleszczy ( Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus) i omówieniem ich biologii, zagrożeń jakie stwarzają dla człowieka oraz sposobów chronienia się przed nimi.

Uczestnicy byli pod dużym wrażeniem zajęć, w których brali udział i na pewno w przyszłym roku szkolnym wybiorą się ponownie na festiwal.

 

Organizatorzy wyjazdu: mgr Anna Górnicka i mgr Agata Wojtachnio

 • Kontakt

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

  ul. Armii Krajowej 7

  49-300 Brzeg

   

  tel. 77- 416-36-25

  fax 77-424-21-43

   

  e-mail: lo1brzeg@wodip.opole.pl