Narodowe czytanie 2019

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która w swoim założeniu ma przybliżyć Polakom skarby literatury polskiej oraz wpłynąć na popularyzację czytelnictwa. W tym roku Para Prezydencka, na ósme z kolei czytanie,  zaproponowała 8 nowel z kanonu literatury polskiej.

I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu już piąty raz przyłączyło się do akcji i zorganizowało Narodowe Czytanie dla uczniów klas I, II i III. Udział wzięli uczniowie klas drugich: Julia Krężel, Monika Świder, Zuzanna Macierzyńska, Julia Dzieduszyńska, Marcelina Białek, Natalia Nowicka, Maciej Jakubowicz i Krzysztof Rzeszut. Spośród 8 nowel uczniowie pięknie czytali utwór Stefana Żeromskiego pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony...”, który jest lekturą w szkole ponadgimnazjalnej. Oprawę muzyczną stanowiły nagrania pieśni: „Popiół i diament” w wykonaniu Stana Borysa, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena oraz zagrana i zaśpiewana „Obława” przez Zuzannę  Macierzyńską. Całości dopełniła ciekawa scenografia. Za nagłośnienie odpowiedzialni byli niezawodni Przemysław Perec i Michał Suski.

Akcję Narodowego Czytania przygotowały nauczycielki języka polskiego: Beata Kruczek, Agnieszka Krzywańska i Grażyna Woźniak.