13 grudnia w obronie ważnych wartości

13 grudnia to od dekad znacząca data w historii naszego kraju. To wtedy, w roku 1981, nocną porą wprowadzono w Polsce stan wojenny, który wg ówczesnej władzy miał stabilizować sytuację społeczną i polityczną. Konsekwencjami tego wydarzenia były między innymi represje wobec opozycjonistów politycznych - wielu z nich zostało aresztowanych i osadzonych w komunistycznych więzieniach, a Ci, którym udało się przechytrzyć aparat represji władz, na wiele lat zmuszeni zostali do działalności konspiracyjnej w tzw. podziemiu. Wszystko w odwecie za zwyczajową działalność opozycyjną mieszczącą się w granicach prawa.

W 38. rocznicę tego wydarzenia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu zorganizowano wydarzenie, w ramach którego społeczność szkoły oraz zaproszeni goście stanęli w obronie niesłusznie osadzonych, skazanych na wieloletnie wyroki więzienia lub walczących z niesprawiedliwością. Maraton Pisania Listów Amnesty International - taką nazwę miało to wydarzenie - to ogólnoświatowa akcja, w której poprzez zwyczajne i niezwyczajne zarazem pisanie listów staramy się by zmienić decyzje odpowiednich władz, by restrykcyjne wyroki zostały złagodzone lub nawet całkowicie anulowane. Bohaterami tegorocznej akcji była dziesiątka obywateli świata reprezentująca niemal wszystkie kontynenty. Ich historie przybliżone przez organizatorów akcji na szkolnym koncie FB mogły poruszyć, gdyż dotyczyły takich aspektów życia codziennego jak swoboda wypowiedzi, wolność religijna czy prawo do obrony.

Uczniowie wszystkich klas mieli okazje stanąć w ich obronie. I wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze. Z dużym zaangażowaniem i chęcią napisali w sumie 1818 listów, które, miejmy nadzieję, wpłyną na losy Ibrahima z Egiptu, Jose z Meksyku, Marinel z Filipin czy Emila z Białorusi.

Statystyczne zestawienie w rozbiciu na poszczególne kraje:

1. Meksyk - 342 listy
  2. Kanada - 242 listy
  3. Iran - 213 listów
  4. Chiny - 196 listów
  5. Nigeria - 191 listów
  6. Filipiny - 180 listów
  7. Białoruś - 163 listy
  8. Grecja - 146 listów
  9. Sudan - 76 listów
  10. Egipt - 69 listów

W naszej akcji wzięli też udział zaproszeni uczniowie z brzeskich szkół podstawowych. Za ich obecność oraz zaangażowanie jesteśmy niezmiernie wdzięczni i składamy tym samym gorące podziękowania na ręce dyrekcji szkół oraz nauczycieli opiekunów. Dotyczy to Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5.

Podsumowując akcję przedstawimy też statystyczne zestawienie napisanych listów w rozbiciu na poszczególne klasy naszej szkoły. Prosimy o chwilę cierpliwości.

W imieniu organizatorów akcji oraz pośrednio w imieniu bohaterów akcji chciałbym złożyć gorące podziękowania wszystkim zaangażowanym - uczniom, którzy napisali swoje listy, nauczycielom, za aktywne włączenie się w wydarzenie, a przede wszystkim uczniom klasy 1c_sp, którzy bardzo dobrze wywiązali się z nowego dla siebie zadania pracując w biurze maratonu. Ich sumienność, zaangażowanie i podejście pomogły znacząco w odpowiednim przeprowadzeniu tego wydarzenia.

Przez cały czas będziemy śledzić losy tegorocznych bohaterów naszych listów. W przypadku jakichkolwiek zmian w ich życiu będziemy Was na bieżąco informować. Ponadto liczymy na Wasz ponowny udział w wydarzeniu w roku 2020, w miesiącu grudniu.

Autor: Michał Szkudlarek