Wybory władz Samorządu Uczniowskiego w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Młodzieżowe wybory do Parlamentu RP 2019

11 października 2019 roku ustępujący zarząd Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu zorganizował wybory, dzięki którym uczniowie I LO mieli możliwość wyboru nowych, uczniowskich władz naszej szkoły. Przy okazji tego głosowania przeprowadzono również młodzieżowe wybory do polskiego parlamentu w ramach działań Centrum Edukacji Obywatelskiej (akcja „Młodzi głosują”), a ich celem (poza wyborem nowych uczniowskich władz szkoły) była również edukacja młodych obywateli naszego społeczeństwa na temat procedur państwa demokratycznego, a także zdobycie wiedzy, jak należy prawidłowo i świadomie głosować.

W skład komisji wyborczej, czuwającej nad prawidłowym przebiegiem wyborów, wchodziły uczennice klasy II „a” i „b”: Oliwia Ósma, Zofia Przystajko, Natalia Ukleja i Julia Krężel (z racji ponownego kandydowania czuwała tylko nad młodzieżowymi wyborami do polskiego parlamentu).

Nad całością projektu czuwał Opiekun Samorządu Uczniowskiego mgr Wojciech Wolak.

Warto wspomnieć, iż po raz kolejny byliśmy jedyną szkołą ponadpodstawową w naszym powiecie, która wzięła udział w kampanii CEO.

Poniżej przedstawiamy dwie tabele ilustrujące wybory w naszej szkole – pierwsza dotyczy wyboru nowych władz SU, druga zaś działań w ramach akcji CEO. Uprawnionych do głosowania było 336 uczniów – oddano 233 głosy (w wyborach do władz SU nie było głosów nieważnych, zaś w przypadku młodzieżowych wyborów takich głosów było 20). Frekwencja wyniosła 69,3%.

Nową - starą przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego I LO w Brzegu została Julia Krężel (kl. II „b”), zaś jej zastępcami Anna Twaróg (kl. I „b” g) oraz Ernest Greńczuk (kl. I „a” sp). Zwycięzcom gratulujemy i życzymy udanej współpracy z gronem pedagogicznym oraz społecznością uczniowską I LO w roku szkolnym 2019/2020.

mgr Wojciech Wolak (Opiekun Samorządu Uczniowskiego)