Z wizytą w Niemczech

W dniach od 22 do 28 maja 2019 mieliśmy okazję uczestniczyć w wymianie uczniowskiej z Jungmannschule  w Eckernförde. Po ciężkiej podróży  mieliśmy chwilę na odpoczynek, po czym  realizowaliśmy napięty program pełen atrakcji. Zaczęliśmy od  zwiedzania uroczego  miasteczka, jakim jest Eckernförde. Uczniowie polscy wraz ze swoimi partnerami ze strony niemieckiej dostali zadania, które realizowali zwiedzając całe miasto w charakerze podchodów miejskich.

Już w drugi dzień  zwiedzaliśmy piękne miasto Hamburg, największy port morski w kraju, który przywitał nas piękną pogodą i przyjemnymi doznaniami z podróży  tramwajem wodnym. Zaliczyliśmy też taras widokowy w budynku Flharmonii nad Łabą.

Kolejnymi punktami wymiany było zwiedzanie przepięknej  słonecznej Lubeki z niepowtarzalnymi zabytkami, nastrojowymi knajpkami, nieziemskimi widokami, następnie atrakcja Wattwanderung, czyli spacer po Morzu Północnym tuż po odpływie, niestety już w strugach deszczu.

Zwiedzaliśmy także muzeum Morza Bałtyckiego w Eckernförde oraz mogliśmy łowić ryby i krewetki, co okazało się niebywałą atrakcją z powodu  pięknej pogody  i specyficznego ubioru. Uczestniczyliśmy  także w zajęciach szkolnych naszych niemieckich przyjaciół oraz atrakcji w postaci parku linowego zapewniającego zabawę na różnych poziomach trudności (Hochseilgarten).

Sobotę każdy z uczniów spędzał w rodzinach niemieckich z prywatnie wybranymi przez nich atrakcjami np. spotkania rodzinne, wyjazd na zakupy  lub wypad na plażę.

Międzynarodowa wymiana, w której uczestniczą: I Liceum Ogólnokształcące  i ZSE w Brzegu ze szkołą niemiecką Jungmannschule w Eckernförde, ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. Eckernförde to miejscowość wypoczynkowa położona nad Morzem Bałtyckim w pobliżu granicy z Danią.

Wymiana polsko – niemiecka to tygodniowa przygoda zbierająca  doświadczenia, które  sprzyjają zbliżeniu naszych krajów i przełamywaniu wzajemnych stereotypów. To okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz otwartości na poznanie nowych ludzi i kultur.

Jak co roku, realizacja tego międzynarodowego projektu była możliwa dzięki współpracy nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu oraz dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.